Soğutma Sistemleri Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Soğutma Sistemleri Nedir Nerelerde Kullanılır

Soğutma Sistemleri Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Soğutma sistemleri belirli bir alanın istenilen soğuklukta tutulabilmesi adına iç ortamdan dış ortama enerji transferi yaparak ısı kaybının karşılanması ile birlikte çalışan sistemlerdir.
Soğutma sistemleri genel itibarı ile AVM, ofis ve evlerin uygun ortam şartlarında tutulması amacı ile kullanılıyor. Bundan dolayı nerdeyse herkes tarafından bir hayli rağbet görmektedir.

Soğutma Sistemlerinin Amacı Nedir?

Soğutma sistemlerinin ana amacı ortamı soğuk ve serin olarak muhafaza etmektir. Soğutma sistemleri, endüstriyel tesis makinelerinde, nükleer reaktörler ve diğer bir çok makine üstünde kullanılıyor. Endüstriyel soğutma sistemlerinde ürün veya ekipmanların aşırı ısınmasına neden olmamasını sağlamak adına bir hayli önemli olabilir.

Soğutma Sistemlerini Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gereklidir?

Endüstriyel soğutma sistemleri kullanılırken birtakım unsurlara dikkat edilmesi gerekir. Bu unsurlar aşağıda belirtilen şekildeki gibidir:

• Enerji tasarrufuna

  • Kullanım talimatlarını ihmal edilmemesine
    • Kontrollerin takip edilmesine

Soğutma Sistemleri Teknikleri

Endüstriyel bir soğutma sisteminin bir çok farklı yolu vardır. Soğutma sistem çeşitleri içerisinde en verimli ve en yaygın olanlar çoklu sistemler ile VRF sistemli klimalardır. Her ikisi farklı soğutma sisteminin elemanları iç üniteyle buna bağlı dış ünite ve bazı iç bağlantı parçalarından oluşmaktadır. Bu endüstriyel soğutma sistemleri bireysel kullanımdan ziyade olarak alışveriş merkezler, büyük ofisler, hastaneler, marketler ve restoranlarda tercih edilmektedir.

VRF sistemler, birden çok iç üniteyle bir dış ünitenin kontrolünün sağlandığı klima sistemleridir. VRF sistemi çevre dostluğu ve enerji tasarrufu yaparak görevini devam ettirir. Hava ve su soğutmalı olarak ikiye ayrılır. En yaygın kullanılan bir VRF sistemi genelde hava kaynaklı sistemlerdir. Dış ünite kondenserin de fanlar yardımıyla ısı transferi havaya yapılmaktadır. Su kaynaklı VRF de ise dış ünite boyutları diğerlerine göre küçüktür. Fana ihtiyaç duymadan bu klima sistemleri su soğutmalı modeller içerisinde dış ünitelerinin atmosfere temasta bulunma tarzında mecburiyeti yoktur. Multi sistemler ise ev, ofis tarzındaki alanlarda sık olarak kullanılır.

Soğutma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Soğutma sistemlerinde ana amaç kapalı mekanlar içerisinde bulunan insanlara uygun bir hava konfor şartlarının sağlanabilmesi olarak bilinir. Ayrıca soğutma sistemleri endüstriyel sektörler içerisinde bir ürünün üretilebilmesi adına kullanılabilmektedir. O ürünün istenen hava şartlarında daha sağlıklı olarak havalandırılması ve sıcaklık seviyesindeki ayarlamalarla gerekli ortamı oluşturmak için kullanılır.

Soğutma ve iklimlendirme teknolojilerinden, trenler, uçaklar, gemiler ve bunlarla birlikte uzay araçlarında da yararlanılır. Hastane, Ameliyat odası gibi enfeksiyon riski bulunan alanlarda, enfeksiyon tehlikelerini azaltılarak hastanın sıvı kaybında azaltma sağlanması için nem oranı ayarlanır. Ameliyathanelerin ne kadar soğuk olması lazımsa, bir yeni doğan ünitesinin de o kadar sıcak olması gerekmektedir.

Cevap bırakın

Call Now ButtonHızlı İletişim