Havalandırma kanal ve fanları

Havalandırma kanal ve fanları

Havalandırma kanal ve fanları;Fanlar havalandırma sistemlerini en önemli parçalarından birisidir. Hayatımızın pek çok alanında gerekli havalandırmayı sağlama için kullanılır. Ortam havalandırmalarında veya elektronik eşya havalandırmalarında fanlar kullanılır. Kanal tipi fan da bu fan tiplerinden birisidir.

Fan en basit sözlük manasıyla basınç farkı oluşturarak hava akışını sağlamayı başaran cihazlara verilen addır. Ortamdaki soğuk veya sıcak havayı oluşturmuş olduğu basınç farkı sayesinde dengeli bir biçimde savurur. Havalandırma aracı, pervane veya vantilatör olarak da bilinir.

Fanın hava sirkülasyonunu sağlayarak havanın dolaşımını sağlamayı başaran genelde elektrikle çalışan bir alettir. Fan üstünde bulunan pervanesi sayesinde hava üstünde hareket sağlayarak fana statik ve kinetik enerji sağlar. Fanın özelliklerine göre sağlanan kinetik ve statik enerjinin oranı değişir. Kanal tip fan da bu prensibe göre çalışır.

Kanal Tipi Fanlar

Fanlar havanın pervane üstündeki akış doğrultusu dikkate alınarak iki gruba ayrılır. Bunlar aksiyel fan yani kanal tipi fan ve radyal fan olarak adlandırılır.

Kanal tipi fan havanın fan miline paralel olarak aktığı ve dışarı atıldığı fanlardır. Bu fanlar pervaneli yönlendirici kanatlı ve kovanlı tip olarak iki gruba ayrılır. Bu iki fan tipine boru biçiminde düzenlendikleri için kanal tipi fan denir.

Bu tip fanlarda içeri direk şekilde yerleştirilmiş fana direkt bağlantı sağlamayı başaran ya da dış bölgede boru kılıfına yerleştirilmiş motor düzeneği ile çalışan fanlardır. Bu boru düzeneği sebebi ile kanal tipi fan adını alır. Fan kare veya dikdörtgen biçiminde olan galvanizli sac kullanılarak imal edilir. Bu tip fanlarda basınç farkı oluşturularak meydana getirilen hava hareketi eksenel yönde olur. Üç farklı gruba ayrılır. Bunlar; pervane kanatlı tip, silindir kanatlı tip ve kılavuzlu silindir tiptir.

Pervane kanatlı tip; Adından da anlaşılacağı üzere pervane sistemleri biçimindedir. Bütün basınç sistemlerinde yani alçak, orta ve yüksek basınçlı genel ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme uygulamalarında kullanılır. En çok kullanılacak olan kanal tipi fan türüdür.

Silindir kanatlı tip; Sadece alçak ve orta basınç sistemlerinde kullanılır. Yüksek basınçlı havalandırma sistemlerinde kullanılmaz. Kurutma ve boyama kabinlerinin egzoz kısımlarında kullanılır.

Kılavuzlı slindir tip; Sadece alçak statik basınçlı büyük hava debilerinde kullanılır. Orta veya yüksek basınçlı havalandırma sistemlerinde kullanılmaz. Büyük hava debileri oluşturmada kullanılır.

Kanal tipi fan bunun gibi farklı basınç sistemlerinde kullanılacak olan türlere ayrılır. En çok kullanılacak olan fan tiplerinden birisidir. Fanın kinetik ve statik enerji oluşturur. Fanın yapısına göre bu enerji oranı değişir.

Bu fanlar havalandırma sağlayarak ortamda bulunan havayı temizler. İklimlendirme cihazıyla oluşturulan sıcak veya soğuk havayı ortama üfleyerek ortam ısısının ayarlanmasını sağlar. Fanlar farkında olsak da olmasak da hemen her teknolojik cihazda kullanılır.

Call Now ButtonHızlı İletişim