BACASIZ HAVALANDIRMA(ELEKTROSTATİK HAVALANDIRMA)NEDİR?

BACASIZ HAVALANDIRMA(ELEKTROSTATİK HAVALANDIRMA)NEDİR

BACASIZ HAVALANDIRMA(ELEKTROSTATİK HAVALANDIRMA)NEDİR?

Bacasız havalandırma yani elektrostatik filtreler sağladığı kolaylıklar ile oldukça fazla ilgi görmektedir. Bu yüzden de bacasız havalandırma nedir ve elektrostatik filtre nedir gibi sorular herkes tarafından sorulmaktadır. Bacasız havalandırma sistemleri yağ, toz ve duman gibi partikülleri tutarak çalışan bir çeşit filtreleme sistemi. Bacasız havalandırma baca yangını gibi birçok sorunun önüne geçmektedir bacasız havalandırma sistemleri birçok işletme tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sistemler elektrostatik filtre olarak da bilinir.

BACASIZ HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ

İşletmede bulunan bozulmuş difüzör , hava ve ön filtreden geçer; sonrasın da da elektrostatik yük ve partiküller iyonizasyon işleminden geçer. Partiküllerin birbirine bağlanması durumunda plakalara çekilmenin yanı sıra getirecektir. Böylelikle bacasız havalandırma sistemleri yani elektrostatik filtreler %98,99 oranında bir etkileşim ile yaratmaktadır. Tabi ki doğru cihazın kullanılması ve kurulması, doğru işçiliğin uygulanarak yapılması ve de doğru ekibin doğru bir şekilde çalışması büyük öneme arz eder. Her şeyin nitelikli bir şekilde yapılması durumunda yağ, duman ve diğer partiküllerin doğru biçimde filtrelenmesini, kanallarda yağlanma olmaması için ve kokunun en aza dereceye düşürülmesini sağlamaktadır.

Bacasız havalandırma sistemleri nerelerde kullanılmaktadır?

Bu filtrelerin özellikle cafeler, restorantlar, yemekhaneler vb. İşletmeler de kullanılır. Kısacası yemek duman, kokuları, doğalgaz kokusu gibi partiküllerin eşlik ettiği pek çok işletmeler de kullanılmaktadır. Bunlara ilave olarak; enjeksiyon makinaları, sigara odaları, sanayi presleri, kaynak makineleri, mutfaklar, yemek salonları, ızgaralar, fırınlar, laboratuvarlar, döner ocakları, dijital baskı merkezleri, sanayi makineleri, kebap ocakları da örnek ilave olarak verilebilir. İnsan sağlığı açısından temiz hava solunulması amacıyla ve çalışanların rahat işlerini yapabilmesi için büyük önem arz etmektedir.

Bacasız havalandırma sistemleri zorunlu mudur?

Hayır yasal değildir. Lakin standart bacanın zorlukları ve havasız olan bacalandırma sistemlerinin avantajlarını art arda koyulduğu zaman bacasız havalandırma sistemleri birkaç adım ön plana çıkmaktadır. Unutulmamalıdır ki yerel yönetimler bacadan çıkan kirli duman yüzünden işlem yapabilmekte ya da çevre deki mevkiler de konaklayanlar kirli dumandan rahatsız olabilmektedir. Bu gibi durumlar da filitrasyon işlemi seçilmelidir.

Cevap bırakın